close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه

غیرفعال کردن شروع خودکار یا Auto Play درایوها در ویندوز

-->

یکی از دلایل مهم ویروسی شدن یک سیستم کامپیوتری باز بودن اتوران و شروع خودکار یک فلش دیسک یا هرچیزی با متصل شدن به کامپیوتر است. برای جلوگیری اولیه از این مشکل آموزشی جامع برای رفع این مشکل و غیرفعال سازی Auto Play در نسخه های ویندوز را برای شما جمع آوری کردیم و امیدواریم حتما این کار را انجام دهید. البته این نکته را هم یاد آور شوم که اتوران و اتوپلی باهم تفاوت هایی دارند ولی با بستن اوتوپلی بسیاری از اتوران های نوشته شده برای ویروس ها هم غیرفعال می شوند و اتوران بحث جداگانه ای است که بعدا سر فرصت اگر وقت بود در مورد آن هم حرف می زنیم.

برای مشاهده آموزش به ادامه همین مطلب مراجعه نمایید.

 

در ویندوز XP و سرور 2003 )

روش اول: استفاده از آپ دیت ماکروسافت برای این کار، شما می توانید از این آپدیت برای XP و این برای ویندوز سرور 2003 استفاده کرده و طبق گفته خود شرکت ویژگی اتوران را غیرفعال کنید.

روش دوم: استفاده از Group policy، برای این روش مراحل زیر را انجام دهید:
– ابتدا به Run بروید (دکمه ویندوز و R را فشار دهید.)
– سپس عبارت Gpedit.msc را نوشته و Run کنید. صفحه Group Policy باز می شود.
– در زیر بخش Computer Configuration گزینه Administrative Templates را گسترش دهید و System را انتخاب کنید.
– گزینه ای مانند Turn off Autoplay یا Disable Autoplay یا Disable AutoRun را باید مشاهده کنید (بسته به نوع ویندوز و سرویس پک آن) در پنل سمت راست روی Properties کللیک کنید.
– در پنجره Properties آن را Enable کنید و برای همه درایوها (All drives) این خاصیت غیرفعال سازی را بدهید. در انتها OK کنید و خارج شود.
– سیستم را یک بار Restart کنید و کار تمام است.

روش سوم: استفاده از نرم افزارهایی مانند TweakUI که می توانید از اینجا دانلود و نصب کنید (حجم 147 کیلوبایت) این نرم افزار مختص ویندوز XP بوده و می تواند به شما در خاموش کردن اتوران کمک کند. برای بستن اتوران در این نرم افزار می توانید پس از اجرای نرم افزار در منوی سمت چپ، گزینه ی My Computer را انتخاب کرده و از زیر مجموعه ی آن گزینه ی Autoplay و در آخر گزینه ی Types را انتخاب کنید. سپس در منوی سمت راست تیک گزینه ی Enable Autoplay for Removable Drives را بردارید.

 

در ویندوز های Vista، Server 2008 و 7 )

روش های زیادی برای این نسخه از ویندوز ها ارائه شده که تنها به چند مورد ساده از آن اشاره می کنیم:

روش اول: استفاده از Fix های خود شرکت ماکروسافت که برای این کار ارائه کرده است، کافیست برای غیر فعال سازی اتوران این فایل و فعال سازی مجدد این فایل را دانلود و نصب کنید تا بر اساس نوع ویندوز و نسخه آن از رجیستری فعال و غیر فعال کند.

روش دوم: همانند روش دوم از ویندوز XP ولی با کمی تغییر در آدرس ها
– ابتدا به Run بروید (دکمه ویندوز و R را فشار دهید.)
– سپس عبارت Gpedit.msc را نوشته و Run کنید. صفحه Group Policy باز می شود.
– در بخش User Configuration گزینه Administrative Templates را گسترش دهید و در زیر شاخه Windows Components مورد Autoplay Policies را انتخاب کنید.
– حال گزینه اول (Turn Off AytoPlay یا مشابه این) را برای غیرفعال سازی اتوپلی یا اتوران مشاهده می کنیم که با دو بار کلیک بر روی آن پنجره ای باز می شود که می توانید Enabled را فعال کرده و در زیر آن حتما مشخص کنید که غیرفعال سازی برای همه دستگاه ها باشد یا تنها برای CD ROM ها و Removable Disk ها باشد.
– پس از انتخاب گزینه دلخواه OK کنید و پنجره Group Policy را ببندید.
– سیستم را یک بار Restart کنید و کار تمام است.

روش سوم: می توانید از طریق کنترل پنل وارد بخش Autoplay شده (با جستجو از نوار بالایی هم می توانید پیدا کنید) و در آن تیک Use autoplay to all devices را بردارید در لیست زیرین در صورت وجود گزینه USB Flash یا مشابه آن روی No Action بگذارید و OK کنید. ولی این روش را می تواند ویروس از طریقی دور بزند و توصیه نمی کنیم!

روش آخر: اگر از موارد بالا نتوانستید از فایل رجیستری که برای شما فراهم کرده ایم می توانید برای این کار استفاده کنید برای این کار:
– ابتدا این فایل زیپ را که حاوی دو فایل رجیستری است دانلود کرده و در جایی Extract کنید.

 

در ویندوز 8، 8.1 و 10 )

همانند روش های ویندوز 7 می باشد! یعنی هم می توانید از کنترل پنل گزینه Autoplay را جستجو کرده و گزینه Take no action را برای تمامی موارد لحاظ کنید. هم می توانید از Group Policy همانند آدرس (Computer Configuration / Administrative Templates / Windows Components / AutoPlay Policies) گزینه غیرفعال سازی را Enabled کنید و آن را برای CD ROM  و فلش یا همه دستگاه ها اعمال کنید.

 

منبع: http://www.mehrdad32.ir

 

مطلبی دیگر در مورد :

جلوگیری از اجرای خودکار حافظه های جانبی در ویندوز۷و ۸ و ۸.۱

یکی از مواردی که در ویندوز ۸ و ۸.۱ گاهی به یک قابلیت و گاهی به یک مشکل بدل شده است اجرای خودکار حافظه های جانبی اعم از فلش موری (کول دیسک) ها، هارد اکسترنال، انواع مموری و… میباشد. شاید شما نیز گاهی از اجرای خودکار این حافظه ها پس از اتصال خسته شده باشید و قصد کرده باشید تا از اجرای خودکار آنها پس از اتصال جلوگیری کنید و در زمان دلخواه به باز کردن آنها بپردازید. در این آموزش قصد داریم تا به همراه شما عزیزان به بررسی چگونگی جلوگیری از اجرای خودکار حافظه ها بپردازیم. پس با ما همراه باشید با:

 

در ایتدا باید به Control Panel  ویندوز خود بروید. برای این کار دو روش وجود دارد:

۱- بر روی آیکون کنترل پنل ویندوز که در نوار زیری دسکتاپ (taskbar) وجود دارد کلیک کنید تا کنترل پنل باز گردد.

جلوگیری از اجرای خودکار حافظه های جانبی در ویندوز 8-01

۲- اگر آیکون کنترل پنل سیستم عامل در این ناحیه قرار نداشت، ابتدا چرم بار ویندوز را باز کنید. همانطور که میدانید این کار با بردن فلش ماوس به گوشه پایین سمت راست دسکتاپ انجام میگیرد. سپس با باز شدن چرم بار ویندوز در قسمت جستجو (Search) کلیک کنید.

جلوگیری از اجرای خودکار حافظه های جانبی در ویندوز 8-02

با باز شدن فیلد آن عبارت Control Panel را وارد و جستجو کنید. در این وضعیت آیکون کنترل پنل در زیر فیلد جستجو نمایش داده خواهد شد. بر روی ایکون آن کلیک کنید تا وارد این بخش شوید.

در نهایت پس از باز کردن کنترل پنل با پنجره آن و گزینه های موجود در آن مواجه خواهید شد.

نکته: در بخش جستجو در چرم بار میتوانید عبارت Auto Play را جستجو کرده و مستقیما این گزینه را باز کنید و وارد آن شوید. اما ما برای آشنایی بیشتر شما با بخش Control Panel و گزینه های آن و همچنین مسیر اصلی از کنترل پنل استفاده خواهیم کرد.

نحوه نمایش گزینه ها را بر روی Large Icon  قرار دهید. سپس با باز شدن گزینه های بیشتر گزینه Auto Play را بیابید. بر روی این گزینه کلیک کنید تا وارد گزینه های بیشتر و تنظیمات آن گردید.

جلوگیری از اجرای خودکار حافظه های جانبی در ویندوز 8-03

در قسمت بالای این پنجره ناحیه ای با عنوان Choose What Happens When You Insert each Type of media or Device قرار دارد که در زیر آن گزینه Use AutoPlay for media and device قرار داده شده است. اگر قبلا در زمان اتصال حافظه های جانبی بصورت خودکار اجرا میشدند، حتما این گزینه تیک دار است. برای غیر فعال شدن اجرای خودکار تیک این گزینه را بردارید.

جلوگیری از اجرای خودکار حافظه های جانبی در ویندوز 8-04

در نهایت بر روی دکمه Save که در زیر این پنجره قرار دارد کلیک کرده، و تنظیمات انجام شده را ذخیره از از این بخش بیرون بروید.

حال یک حافظه جانبی را به دستگاه خود وارد کنید. در این صورت مشاهده خواهید کرد که دیگر عملیات اجرای خودکار آن انجام نمیگیرد و برای دسترسی به محتویات آن باید از طریق My Computer اقدام کنید.

امیدارم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد، تا آموزشی دیگر که از وب سایت دیجیتال آرت در خدمت شما خواهیم بود، بدرود و پیروز باشید.


دیدگاه
امتیاز :

برچسب ها : غیرفعال کردن شروع خودکار یا Auto Play درایوها در ویندوز , غیرفعال کردن Auto Play ,
غیرفعال کردن شروع خودکار یا Auto Play درایوها در ویندوز نوشته شده در چهارشنبه 15 مهر 1394 ساعت 17:53

ارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

کلیه حقوق این سایت ، متعلق به cpu90 می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .